دفتر تهران : خیابان بهشتی، خیابان بخارست،کوچه ۱۱، پلاک 1
دفتر شیراز : رحمت آباد قصردشت، ساختمان خطاپوش، طبقه دوم

آخرین مقالات

شرایط مهاجرت به آلمان

آنچه شما در این مقاله میخوانید:

تماس تلفنی « شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18 و پنج‌شنبه‌ها 9 الی 16 »

کشور آلمان یکی از محبوب ترین کشور ها برای مهاجرت و اقامت می باشد. این کشور یکی از قوی ترین اقتصاد های اروپا را دارد که نرخ بیکاری را به زیر 4 درصد رسانده است. آلمان یکی از کشور های مهاجر پذیر می باشد که متقاضیان زیادی به دنبال دریافت ویزا از آن هستند. روش های زیادی برای اخذ اقامت در آلمان وجود دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. ما در این مقاله تمام شرایط مهاجرت به آلمان را بیان می کنیم تا از طریق آن  بتوانید اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنید.

مطالب مرتبط: مشاوره مهاجرت به آلمان

روش هایی مثل مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و… از جمله روش های اخذ اقامت در آلمان می باشند. شما می توانید برای کسب اطلاعات کامل و جامع در خصوص دریافت اقامت و مهاجرت به آلمان با مشاوران و وکلا موسسه آوام در تماس باشید.

شرایط اقامت در آلمان

شرایط اقامت آلمان

کشور آلمان برای متقاضیانی که می خواهند به این کشور مهاجرت کنند، دو نوع ویزا صادر می کند، 1- ویزا اقامت کوتاه مدت شنگن و  2- ویزا اقامت بلند مدت ملی. اقامت کوتاه مدت شنگن به اقامتی می گویند که کمتر از 90 روز است و اقامت بلند مدت به اقامتی می گویند که بیش از 90 روز می باشد. این را هم بدانید که با ویزای شنگن نمی توان در کشور آلمان مشغول به کار شد.

اقامت در آلمان و اخذ تابعیت این کشور کمی زمان بر است. شما در ابتدا باید اقامت یک ساله از این کشور دریافت نمایید و سپس هر سال آن را تمدید کنید. بسته به روش ورود شما به کشور آلمان، مدت زمان اخذ اقامت متفاوت است  که معمولا بین 3 تا 5 سال می باشد. در این مدت زمان شما با گذراندن دوره زبان آلمانی، آزمون قوانین کشور آلمان و آزمون تاریخچه و عرف این کشور می توانید تقاضای تابعیت نمایید.

مهاجرت تحصیلی

شرایط اخذ اقامت دائم آلمان از طریق تخصص

کشور آلمان صنعت قدرتمندی دارد و همین امر باعث شده سالانه با کمبود نیروی کار مواجه شود و از سراسر جهان افرادی که مهارت و تخصص کافی را در یک رشته دارند، پذیرش کند؛ اما این افراد باید شرایط اقامت در آلمان را دارا باشند که این شرایط عبارت است از:

 • مدرک کارشناسی از موسسات مورد تایید کشور آلمان
 • سابقه کاری بیش از 8 سال در رشته تخصصی
 • تسلط کامل به زبان آلمانی و دریافت مدرک c1 زبان
 • پذیرش نیروی متخصص در موسسات و شرکت های آلمانی

افرادی هم که از طریق تحصیل به آلمان مهاجرت کرده اند می توانند پس از پایان تحصیلشان در این کشور مشغول به کار شوند و اگر درآمدشان حدود 30000 یا 40000 هزار یورو باشد، می توانند اقدام به دریافت کارت آبی یا بلوکارت کنند. برای اینکه بتوانید اقامت آلمان را با استفاده از بلوکارت به دست آورید باید به مدت 33 ماه سطح زبان خود را به c1 برسانید. امروزه شرایط اقامت دائم در آلمان برای ایرانیان راحت تر از قبل شده و بیشترین ویزا را در چند سال اخیر برای ایرانیان صادر کرده است.

شرایط اقامت در آلمان از طریق تحصیل

یکی از روش های مهاجرت به آلمان، از طریق  تحصیل است. همانطور که می دانید تحصیل در آلمان به صورت کاملا رایگان می باشد و دانشجویان این کشور برای تحصیل شان هیچ هزینه ای را پرداخت نمی کنند. در این قسمت شرایط مهاجرت به آلمان را از طریق تحصیل شرح می دهیم.

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه نامه پذیرش
 • بسته به مقطع تحصیلی متقاضی، داشتن مدرک زبان آلمانی متفاوت است که مدرک مورد نیاز برای شرکت در کالج A2 می باشد
 • داشتن تمکن مالی و تامین هزینه های زندگی در کشور آلمان

این را بدانید که در وهله اول، اقامت شما برای تحصیل در این کشور موقت است و خود به خود تبدیل به اقامت دائم نمی شود. شما باید پس از پایان تحصیل، به دنبال کار باشید تا بتوانید به اخذ اقامت دائم آلمان نزدیک تر شوید. حتی می توانید در طول تحصیلتان به کار پاره وقت مشغول شوید به عنوان مثال انجام امور تایپ و تکثیر، کار در کتابخانه، کار خدماتی در هتل های بین المللی، کار های مرتبط با علوم IT و… .

شرایط مهاجرت به آلمان

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق کار

همان طور که می دانید نرخ بیکاری در آلمان 3.2 درصد است و همین پایین بودن نرخ بیکاری باعث شده آلمان قوی ترین بازار کار را در اروپا داشته باشد. کشور آلمان به رشته هایی مثل مهندسی، مدیریت، پزشکی و امور مالی بسیار نیاز دارد و سالانه مهاجران زیادی را از طریق ویزای کار در کشور می پذیرد. در کشور آلمان درآمد متوسط یک کارگر ماهانه حدود 3000 هزار یورو می باشد و هزینه های زندگی بین 1000 تا 1500 یورو است و بستگی به نوع شرایط زندگی فرد دارد. همین امر باعث شده مهاجرت و اقامت کاری به آلمان محبوبیت بیشتری را در سایر کشور ها پیدا کند؛ اما برای اخذ ویزا کاری باید شرایط مهاجرت به آلمان را از طریق Job seeker بدانید. این شرایط عبارت است از:

 • داشتن شرایط سنی مساعد برای اخذ ویزا کار
 • داشتن سابقه کاری در رشته تحصیلی مورد نظر به مدت 3 سال (این مورد الزامی نمی باشد و فقط به اخذ راحت تر ویزا کمک می کند)
 • فعالیت در یکی از حوزه های شغلی

آلمان کشور صنعتی است که توانسته در سال های اخیر نرخ بیکاری را در کشور خود بسیار کاهش دهد و همین امر موجب شده سالانه با کمبود نیروی کار مواجه شود؛ از طرفی افرادی که ویزا جستجو کار را دریافت کرده اند به مدت 6 ماه فرصت دارند که در کشور آلمان شغل مورد نظرشان را پیدا کنند؛ در غیر این صورت پس از گذشت این مدت زمان باید به کشور خود بازگردند. افرادی که در این مدت زمان توانسته اند شغل مناسب خود را پیدا کنند، می توانند پس از گذشت 3 تا 5 سال اقامت دائم آلمان را دریافت نمایند.

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری نیز یکی از روش های مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت دائم آن به حساب می آید. افرادی که می خواهند از طریق سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کنند باید بدانند که با خرید ملک و شرکت در بورس نمی توانند اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند؛ بلکه باید با استفاده از روش های زیر اقدام به سرمایه گذاری در کشور آلمان کنند.

 • تاسیس شرکت با مسئولیت محدود
 • تاسیس شعبه مستقل
 • تاسیس شرکت های شخصی
 • تاسیس شرکت سهامی
 • تاسیس دفتر نمایندگی
 • تاسیس شعبه وابسته
 • تاسیس شرکت مدنی

در حال حاضر برای سرمایه گذاری با استفاده از روش های ذکر شده، نیاز به ثبت شرکت و ارائه مدارک مورد نیاز دارید.

شرایط عمومی اقامت دائم آلمان

روش های گوناگون و شرایط مهاجرت به آلمان را برای هر کدام از روش ها ذکر کردیم. در این قسمت می توانید شرایط عمومی مهاجرت را نیز مطالعه نمایید.

 • داشتن تمکن مالی

شما به هر روشی که بخواهید به کشور آلمان مهاجرت کنید، باید ثابت کنید که شرایط مالی زندگی در این کشور را دارا هستید. با این کار دولت آلمان درمی یابد که شما می توانید در مدت زمان اقامتتان هزینه های زندگی خود را تامین نمایید.

 • داشتن مدرک زبان آلمانی

یکی از شرایط اصلی اقامت در کشور آلمان، آشنایی با زبان آلمانی است، البته در اخذ ویزا Job seeker نیازی به ارائه مدرک زبان آلمانی نیست. مدرک زبان آلمانی انواع مختلفی دارد که عبارت است از :

A1 و A2 که آشنایی حداقلی و پایه با زبان آلمانی است

B1  و B2 که داشتن مهارت بالا در زبان آلمانی است

C1  و  C2 که مهارت پیشرفته و تسلط بر زبان آلمانی است

برای مهاجرت به آلمان شما باید آزمون زبان آلمانی بدهید و بتوانید حداقل نمره را برای سطح A1  و B1  بیاورید و اگر می خواهید اقامت دائم را بگیرید باید زبان خود را به سطح C1 و C2 برسانید.

 • بیمه سلامت (این مورد الزامی نمی باشد و فقط شانس اخذ ویزا را برای شما بالا می برد)

بیمه سلامت نیز یکی از شروط مهاجرت به آلمان است. بهترین راه دریافت بیمه از شرکت های آلمانی می باشد؛ چرا که اگر بیمه خود را از کشور دیگری گرفته باشید، مشخص نیست که آن بیمه مورد تایید دولت آلمان باشد یا خیر.

 • اخذ ویزا آلمان

برای ورود به خاک آلمان باید ویزا شینگن یا ویزا آلمان را همراه داشته باشید. این شرط برای کشور ایران است و کشور هایی مثل آمریکا و کانادا و… نیازی به اخذ ویزا ندارند.

شرایط اقامت آلمان از طریق ازدواج

ازدواج با شهروندان یک کشور یکی از روش های اخذ اقامت می باشد. شما به عنوان یک فرد خارجی اگر بخواهید اقامت دائم کشور آلمان را بگیرید باید با شخصی که تابعیت کشور آلمان را دارد ازدواج کنید؛ اما نه هر فردی! فرد مورد نظر شما باید ثابت کند که توانایی مالی برای تامین زندگی را دارد و به کمک دولت نیازی ندارد؛ در غیر این صورت اقامت به شما تعلق نمی گیرد.

این نکته را بدانید که هنگام ازدواج با یک فرد آلمانی، شما باید در خواست اخذ تابعیت کنید. تا زمانی که شما درخواست خود را به کشور آلمان اعلام نکنید، به شما تابعیت داده نمی شود. اگر در رابطه با اخذ تابعیت کشور آلمان سوالی دارید می توانید با تماس با موسسه آوام، پاسخ خود را دریافت نمایید.

شرایط اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد

برای اخذ تابعیت از طریق تولد در کشور آلمان از سیستم خون تبعیت می شود. این سیستم به گونه ای است که در هر صورت یکی از والدین باید تابعیت آلمان را دارا باشد. در غیر این صورت باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید تا بتواند تابعیت آلمان را به دست آورید.

 • کودک از مدارس آلمان فارغ التحصیل شده باشد و یا 6 سال در این مدارس تحصیل کرده باشد
 • کودک متولد شده در خاک آلمان، بدون پدر و مادر باشد
 • کودک حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشد

اگر در رابطه با اخذ تابعیت کشور آلمان دچار ابهامی هستید، می توانید با تماس با موسسه آوام، این ابهامات را بر طرف نمایید.

سلام من 34 ساله هستم و کارشناسی روانشناسی دارم. برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان شرایطش را دارم؟

محدودیت سنی تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان حداکثر 32-33 سال است. همچنین گپ تحصیلی شما بسیار حائز اهمیت است.

من دیپلم هنر و 19 سال دارم. می توانم از طریق تحصیل پرستاری در آلمان اقدام نمایم؟

برای انتخاب رشته تحصیلی در آلمان نیاز به ارائه مدرک تحصیلی مرتبط دارید. بهتر است برای افزایش شانس پذیرش و ویزای خود رشته تحصیلی مرتبط با دیپلم هنر خود را انتخاب نمایید.

بنده 43 سال دارم و کارشناسی ارشد معماری دارم. می توانم برای ویزای کاری آلمان اقدام نمایم؟

شرایط سنی مهاجرت و اخذ ویزای کاری آلمان 40 سال است. بهتر است کشور دیگری و یا روشی مانند سرمایه گذاری را انتخاب نمایید.

آیا از طریق کارشناسی پرستاری می توان برای ویزای کاری آلمان اقدام کرد؟

رشته پرستاری یکی از رشته های مورد نیاز بازار کار آلمان می باشد. از طریق رشته تحصیلیتان با ارائه مدرک زبان مورد نیاز می توانید برای اقامت آلمان اقدام نمایید.

سلام من کارشناسی هوشبری دارم و 5 سال سابقه کار در بیمارستان دولتی دارم. ویزای کاری آلمان شامل من می شود؟

بله، با ارائه مدرک زبان آلمانی و اخذ تاییدیه مدرک تحصیلی خود می توانید ویزای جست و جوی کاری آلمان اقدام نمایید.

آیا با مدرک دانشگاه آزاد از ایران می توان برای مهاجرت به آلمان اقدام کرد؟

بسته به دانشگاه تحصیلی شما دارد. برای چک دانشگاه خود می توانید با ما در ارتباط باشید.

بنده قصد مهاجرت به آلمان از طریق همسرم که در آلمان است را دارم. شرایط چگونه است؟

با ارائه اسناد و مدارک ازدواج خود به سفارت می توانید ویزای الحاق به خانواده را دریافت نمایید.

من قصد مهاجرت به آلمان را دارم. چه روشی بهترین روش است؟

روش های مهاجرت به آلمان متفاوتند که عبارتند از سرمایه گذاری، ازدواج، تحصیل، کاری و پناهندگی. بسته به روش خود می توانید بهترین روش را انتخاب نمایید. برای کمک و مشاوره انتخاب بهترین روش خود می توانید با ما در ارتباط باشید.

آیا بعد از تحصیل می توانم در آلمان بمانم؟

بله، کشور آلمان به فارغ التحصیلان فرصتی ارائه می دهد تا شغلی مناسب پیدا کرده و ویزای خود را تمدید نمایند.

سرمایه گذاری در آلمان منجر به اخذ اقامت دائم می شود؟

بله، اکثر روش های سرمایه گذاری در آلمان به جز خرید ملک و شرکت در بورس می تواند منجر به اخذ اقامت دائم شود.

تماس تلفنی « شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18 و پنج‌شنبه‌ها 9 الی 16 »
  Ebi
  December 11, 2021

  سلام من کارشناس برق هستم برای مهاجرت به المان راحته یا نه؟

   پیمان
   December 13, 2021

   سلام وقت بخیر
   برای کارشناس برق با مدرک کارشناسی یا بالاتر فرصت های تحصیلی و شغلی در کشور آلمان فراهم است که در صورت تمایل میتوانید اطلاعات به روز این روش مهاجرتی را به صورت تلفنی از مشاورین ما بخواهید

  مبینا
  January 13, 2022

  سلام من دیپلم هنر از طریق فنی حر فه ای دارم
  ۱۹ سالمه و دانشگاه می روم
  شرایط تحصیل برای من در المان موجوده

   پیمان
   January 15, 2022

   سلام بله شرایط وجود داره و میتونید اقدام کنید

  Mahdi
  January 18, 2022

  سلام وقتتون بخیر
  29 سالم میخواستم از طریق ویزای کاری اقدام کنم میشه کمکم کنین مدرک فنی هم دارم
  شغل:تاسیسات جوشی

   پیمان
   January 22, 2022

   سلام و احترام
   سن شما گزینه های مطلوب مهاجرت براش بازه و میتونید هرچه سریعتر برای کشور های اروپایی اقدام بفرمایید.
   کشور آلمان هم به عنوان گزینه اصلی اقدام، میتواند خیلی خوب باشد.

  محمد
  February 18, 2022

  سلام.
  من مدرکم کاردانی الکترونیکه و 28 سالمه
  5 سال سابقه کار توی کارخونه ی صنعتی دارم.
  ازدواج کردم و همسرم هم کارشناسی حسابداری دارن شرایط مهاجرت چجوریه؟

   پیمان
   April 3, 2022

   سلام دوست عزیز
   شرایط کلی شما برای مهاجرت تحصیلی و کاری فراهم است، اما با در دست داشتن مدارک تحصیلی و رزومه دقیق کاری شما ما دقیق تر میتوانیم راهنمایی کنیم.
   لطفا با ما تماس بگیرید

  علیرضا
  May 4, 2022

  سلام
  علی هستم ۴۰ سالمه از تهران . لیسانس آی تی با گرایش امنیت سیستم ها دارم از دانشگاه APU مالزی و سابقه کاری مرتبط در حدود ۱۵ سال . هم در زمینه تعمیرات و اسمبلینگ کامپیوتر ، راه اندازی شبکه های داخلی ، طراحی در سطح متوسط با کامپیوتر و در کنار همه این فعالیتها ارتباط بین المللی بیزینسی با بعضی از کشورها در کارنامه فعالیت کاری و تخصصی من هست .
  همسرم هم ۳۶ سالشونه ، دیپلم طراحی و دوخت دارن و همچنین کارشناس پوست و مو و زیبایی هستن .
  دخترم هم ۵ سالشه . پیشنهاد شما چیست؟

   لیندا وفایی
   May 5, 2022

   سلام و عرض ادب
   به شما پیشنهاد میکنیم باتوجه به شرایط سنی خود کشور های دیگر مانند کانادا را انتخاب نمایید.

  پروانه
  June 9, 2022

  سلام من مهندس کشاورزی هستم 24 سال سابقه کار در وزارت کشاورزی دارم خودم 45 سال دارم و می خواستم بدونم برای ویزای کار در آلمان برای خودم یا همسرم 50 ساله که ایشون دیپلم فنی و حرفه ای و 20 سال سابقه کار در ایران خودرو در بخش ادیت (بازبینی نهایی خودرو ) کار کرده ام می توانیم برای ویزای کار در آلمان اقدام کنم در ضمن یک پسر 15 ساله هم داریم .... ممنون میشم پاسخ بدین

   لیندا وفایی
   June 13, 2022

   سلام وقت شما بخیر
   در نظر داشته باشید کشور آلمان برای ویزای کار محدودیت سنی دارد، بهتر است روش یا کشور دیگری را انتخاب کنید.

  سمیه
  June 17, 2022

  سلام وقت بخیر من کارشناسی آی تی دارم ۳۳ سال سن دارم و مجرد هستم، دو سال در آموزشگاه کامپیوتر سطح یک را تدریس کردم و بعد دوره دستیار دندان پزشکی و تزریقات و‌ پانسمان را گرفته ام و مدرک دارم، و اکنون ۶ سال است در این زمینه دستیاری کار می کنم و دستیار متخصص جراح فک و صورت هم بوده ام ....
  پیشنهاد شما چی هست ؟

   لیندا وفایی
   June 19, 2022

   سلام وقت شما بخیر
   شما با پیدا کردن جاب آفر در زمینه ی سابقه ی کاری تان امکان دریافت ویزای کاری آلمان را دارید.

  علیرضا
  August 26, 2022

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من درحال حاضر دانشجوی رشته الکتروتکنیک{برق} در دانشکده شماره 2 اصفهان هستم میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل و کار در کنار درس خوندن میخواستم ببینم شرایط چطوری هست؟

   لیندا وفایی
   August 27, 2022

   سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا برای تحصیل در آلمان نیاز به مشخص کردن مقطع تحصیلی و زبان تحصیل خود دارید. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیق تری را در اختیاز شما قرار دهند.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه، پیشنهادات و انتقادات شما را از این طریق دریافت میکنیم.
ایمیل شما به عموم نمایش داده نمی شود!
آخرین خبرهای مهاجرت را از آوام بشنوید
جدیدترین و آخرین خبرهای
مهاجرت را دنبال کنید

هزینه تماس به آوام کاملا رایگان شد!

یا شرایطت رو بگو ما خودمون باهات تماس بگیریم!