دفتر تهران : خیابان بهشتی، خیابان بخارست،کوچه ۱۱، پلاک 1
دفتر شیراز : رحمت آباد قصردشت، ساختمان خطاپوش، طبقه دوم

آخرین مقالات

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

آنچه شما در این مقاله میخوانید:

تماس تلفنی « شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18 و پنج‌شنبه‌ها 9 الی 16 »

کانادا یکی از کشور های محبوب برای دانشجویان بین المللی در رشته پزشکی است. تحصیل پزشکی در کانادا یکی از پر طرفدار ترین رشته ها در این کشور می باشد که می تواند موجب اخذ اقامت دائم این کشور نیز شود. کانادا کشوری مدرن و پیشرفته می باشد که بهترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است. همین امر موجب شده که سالانه تعداد متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور  افزایش یابد. ناگفته نماند که مدارک دانشگاهی این کشور دارای اعتبار بین المللی می باشند و در تمام جهان از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

کانادا علاوه بر دانشگاه های رتبه دار در جهان، شرایط مطلوبی هم برای زندگی و کار دارد. نرخ بیکاری در این کشور نزدیک به 5.5 درصد است که نسبت به جمعیتی کمی که دارد بسیار مناسب می باشد. اگر قصد مهاجرت و تحصیل پزشکی در کانادا را دارید، بهتر است اطلاعات جامعی را در این باب به دست آورید. ما در این مقاله مطالب جامع و کاملی را در رابطه با تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کانادا جمع آوری کرده ایم. شما با مطالعه این مطلب می توانید پاسخ سوالات خود را دریافت کنید و همچنین اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید با موسسه معتبر آوام تماس بگیرید تا مشاوران مجرب ما بهترین راه ها را پیش روی شما گذارند.

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا دارای شرایطی است که باید دانشجویان در مقاطع مختلف، از آن آگاهی داشته باشند. این رشته در کانادا بازار کار خوبی دارد. همچنین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی و گذراندن دوره رزیدنتی، می توانند در این کشور مشغول به کار شوند. بهترین دانشگاه های پزشکی جهان، در کشور کانادا قرار دارد که متقاضیان مهاجرت تحصیلی پس از اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور، فرصت های شغلی بی شماری را هم در کانادا و هم در کشور های دیگر خواهند داشت.

سیستم تحصیل پزشکی کانادا برخلاف آلمان رایگان نیست و هزینه های نسبتا بالایی دارد. البته لازم به ذکر است که دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه های کانادا، درآمد بالایی نیز در این کشور به دست می آورند. تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کانادا بر اساس شرایط سنی و شرایط پذیرش دانشگاه می باشد که در ادامه به بررسی شرایط اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور می پردازیم.

این مطلب را از دست ندهید: مهاجرت آسان به کانادا

پذیرش پزشکی دانشگاه های کانادا

متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه های کانادا باید دوره ای را با عنوان دوره لیسانس علوم پایه بگذرانند. دانشگاه های کانادا، دانشجویان را از نظر علمی و عملکردی، نمره های درسی، نتایج آزمون MCAT، نامه صادر شده از سوی اساتید دانشجو و… مورد بررسی قرار می دهند. همچنین، متقاضیانی پذیرش دانشگاه های پزشکی کانادا را اخذ می نمایند که معدل GPA آنها حداقل 3.80 از 4 نمره شود.

متقاضی پس از تحصیل در دوره علوم پایه به مدت حداقل 3 یا 4 سال می تواند در آزمون MCAT شرکت کرده و در صورت قبولی در دانشکده های پزشکی شروع به تحصیل کند. آزمون MCAT ظرفیت محدودی داشته و دانشجویان را  از لحاظ دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری، تفکر انتقادی، مهارت حل مسئله، دانش مفاهیم علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی مورد سنجش قرار می دهد. البته این آزمون برای همه اجباری نیست و فقط برای برخی از دانشگاه های کانادا الزامی است و دانشجویان برای ورود به این دانشگاه ها باید این آزمون را بدهند. دروس پیش نیاز برای تحصیل پزشکی در کانادا عبارت است از:

 • زبان انگلیسی
 • فیزیک و آزمایشگاه
 • شیمی آلی همراه با آزمایشگاه
 • بیولوژی همراه با آزمایشگاه
 • شیمی عمومی با آزمایشگاه

پذیرش پزشکی دانشگاه های کانادا

رتبه دانشگاه های پزشکی کانادا و هزینه های آن

رشته پزشکی و دندانپزشکی در کانادا یکی از رشته های معتبر در سطح جهان است؛ چرا که از 17 دانشگاه پزشکی کانادا، 11 دانشگاه در فهرست بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند. همانطور که گفتیم، تحصیل در دانشگاه های کانادا رایگان نیست و دانشجو باید هزینه دانشگاه را پرداخت نماید.

نام دانشگاه رتبه دانشگاه در جهان شهریه تحصیل به طور سالیانه
دانشگاه تورنتو 11 حداقل 27000 دلار کانادا
دانشگاه بریتیش کلمبیا 28 حداقل 17700 دلار کانادا
دانشگاه مک گیل 22
دانشگاه مک مستر 52 حداقل 27500 دلار کانادا برای دانشجویان کانادایی

حداقل 95900 دلار کانادا برای دانشجویان خارجی

دانشگاه آلبرتا 90 حداقل 12000 دلار کانادا
دانشگاه کلگری 102 حداقل 15900 دلار کانادا
دانشگاه وسترن آنتاریو 157 حداقل 26400 دلار کانادا
دانشگاه لاوال 160 حداقل 16500 دلار کانادا
دانشگاه دالهاوس 179 حداقل 17600 دلار کانادا
دانشگاه اتاوا 170 حداقل 22500 دلار کانادا
دانشگاه مک گیل 27 حداقل 37300 دلار کانادا
دانشگاه مونترال 75 حداقل 14300 دلار کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین المللی

تحصیل تخصص پزشکی در کانادا بین دانشجویان بین المللی رقابت بسیار تنگاتنگی دارد؛ چرا که فقط 7 دانشگاه به دانشجویان بین المللی پذیرش می دهند. دانشجویانی هم که با اخذ ویزا تحصیلی، در دانشگاه های کانادا در حال تحصیل اند، دوره های رزیدنتی خود را فقط می توانند در برخی از استان های کانادا بگذرانند. در غیر این صورت باید به کشور خود بازگشته و دوره هایشان را در آنجا به اتمام برسانند. در ادامه به برخی از استان های کانادا که اجازه گذراندن دوره رزیدنتی پزشکی را می دهند، اشاره می کنیم.

استان های لابرادور، نیوفاندلاند، مختص به دانشجویان خارجی اند که در کانادا دوره های پزشکی خود را گذرانده اند و استاد کبک مختص دانشجویان پزشکی خارجی است که دوره های خود را در استان کبک گذرانده اند.

تحصیل در رشته پزشکی با مدرک دیپلم

تقاضای تحصیل تخصص پزشکی در کانادا بسیار زیاد است. متقاضیان زیادی با مدرک دیپلم تقاضای تحصیل پزشکی در کانادا را دارا هستند. این متقاضیان با داشتن شرایط سنی مناسب و مدرک دیپلم می توانند از طریق تحصیل به کشور کانادا مهاجرت نمایند. سن مناسب برای متقاضیان با مدرک دیپلم بهتر است بین 18 تا 20 سال باشد؛ چرا که سن بالاتر افراد شانس پذیرش شان را پایین می آورد.

شرط اصلی متقاضیانی که می خواهند با مدرک دیپلم برای تحصیل در کانادا ویزا اخذ نمایند، ارائه مدرک زبان در سطح آیلتس 6 است.

تحصیل در رشته پزشکی با مدرک لیسانس

در کشور کانادا چگونگی ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی، نسبت به ایران کمی متفاوت است. در کشور کانادا افرادی که می خواهند در رشته های پزشکی تحصیل نمایند، باید حداقل 2 تا 4 سال در مقطع کارشناسی، دروس علوم پایه پزشکی را بگذرانند. این متقاضیان پس از اتمام تحصیلشان باید در آزمون MCAT شرکت کنند. متقاضیانی که در این آزمون نمره قبولی را کسب کرده باشند می توانند به دانشکده های پزشکی و دندان پزشکی وارد شوند.

تحصیل در رشته پزشکی با مدرک لیسانس

آزمون پزشکی در کانادا MCAT

این آزمون برای دانشجویان پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا برگزار می شود و افرادی که بتوانند نمره قبولی آن را به دست آورند می توانند پذیرش دانشگاه  پزشکی را اخذ کنند. این آزمون، مهارت های دانشجو را اعم از حل مسئله، دانش مفاهیم طبیعی، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم رفتاری و اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل پزشکی در کانادا را مورد ارزیابی قرار می دهد. برگزاری این آزمون بر عهده انجمن کالج های پزشکی آمریکا می باشد و مدت اعتبار آن 3 سال است.

آزمون MCAT شامل اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی، اصول روانی، اصول بیولوژی، اصول بیوشیمی سیستم های زنده، اصول اجتماعی و بیولوژی رفتار، مهارت های استدلال و تحلیل انتقادی است. شما باید قبل از شرکت در این آزمون، درس های پیش نیاز آن را بیاموزید. این دروس شامل شیمی و آزمایشگاه، زبان انگلیسی، شیمی آلی و آزمایشگاه، فیزیک و آزمایشگاه و بیولوژی و آزمایشگاه است.

دوره های رزیدنتی در کانادا

دانشجویانی که در کانادا مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی می باشند، در آخرین سال تحصیلی، باید به دوره های رزیدنتی وارد شوند. در این دوره دانشجویان بیمارستان ها و تخصص های پزشکی را اولویت بندی می کنند و پس از آن به برنامه های اپلای شده رتبه می دهند. سپس تمام این موارد را در سیستم وارد می کنند. سیستم پذیرش نیز به آنها سمت رزیدنتی می دهد. مدت زمان این دوره بر اساس تخصص انتخابی دانشجو می باشد و عدد ثابتی ندارد.

فعالیت رزیدنت ها در سال سوم شامل، فوریت های پزشکی، مراقبت های موقتی و پزشکی ورزشی، مراقب از اطفال و مادران و مراقبت از سالخوردگان است. اما دیگر تخصص های پزشکی اعم از جراحی، توسط کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا تعیین صلاحیت می شود و ممکن است یک دوره 5 ساله یا بیشتر داشته باشد. دانشجویان پس از  گذراندن دوره های رزیدنتی باید دوره های تخصص فرعی را نیز پشت سر گذارند. دوره های رزیدنتی هر ساله در 2 دوره برگزار می شوند.

دوره اول شامل متقاضیانی است که تحصیل پزشکی در کانادا را به اتمام رسانده اند و یا سال آخر تحصیلشان می باشد. همچنین دانشجویانی که تحصیلشان را در دانشکده بین المللی پزشکی به اتمام رسانده اند و شرایط لازم را دارا هستند می توانند در این دوره ها شرکت نمایند.

دوره دوم نیز مختص به دانشجویانی است که در دوره اول پذیرفته نشده اند و یا دوره های رزیدنتی شان را در کشور آمریکا پشت سر گذاشته اند.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

یکی از رشته های پر طرفدار در کشور کانادا، دندانپزشکی است. دوره تحصیل در این رشته حداقل 5 سال می باشد. شما برای اینکه بتوانید در رشته دندانپزشکی کانادا تحصیل نمایید باید در آزمون سراسری DAT دندانپزشکی شرکت نمایید. همچنین باید معدل تحصیلی بالایی داشته باشید. دانشگاه های برتر دندانپزشکی در کانادا عبارت است از:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه دالهاوزی

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا پزشکی کانادا

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و ویزا در کانادا عبارت است از:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • نامه هدف از تحصیل
 • مدرک زبان انگلیسی
 • قبولی در آزمون MCAT
 • پاسپورت معتبر
 • داشتن مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات و ترجمه
 • داشتن مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات و ترجمه
 • اثبات تمکن مالی

مراحل صدور مجوز تحصیل پزشکی در کانادا

دانشجویانی که درس خود را در کشور کانادا به اتمام رسانده اند برای اخذ مجوز پزشکی باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • در آزمون های MCCEE نمره قبولی را کسب کرده باشند
 • در آزمون MCCQE Part1 شرکت کرده و قبول شده باشند

آزمون MCCEE به صورت کامپیوتری می باشد و دانشجویانی که می خواهند در رشته پزشکی در کشور کانادا فعالیت کنند باید در این آزمون شرکت نمایند. این آزمون به مدت 4 ساعت است که برای سنجش آمادگی دانشجو و میزان دانش پایه پزشکی وی برگزار می گردد. آزمون  MCCQE Part1کامپیوتری است و مدت زمان آن 1 روزه می باشد. هدف از برگزاری این آزمون، سنجش مهارت های پزشکی متقاضیان است که می خواهند به دوره های رزیدنتی وارد شوند.

متقاضیان مهاجرت پزشکی به کانادا می توانند برای آگاهی بیشتر و مشاوره تخصصی از شرایط مهاجرت با موسسه آوام تماس بگیرند. ما با داشتن وکلا و مشاورین خبره و با تجربه می توانیم پرونده مربوط به مهاجرت شما را بررسی کرده و بهترین راه های مهاجرت و اخذ اقامت را در اختیارتان بگذاریم. همچنین موسسه ما تا پایان پروسه مهاجرت و اخذ اقامت همراه شما خواهد بود.

طول دوره پزشکی در کانادا چند سال است؟

طول دوره پزشکی در کانادا بستگی به دانشگاهی که انتخاب می کنید دارد. به طور معمول بین 3-5 سال است.

تحصیل پزشکی در کانادا رایگان است؟

تحصیل پزشکی در کانادا رایگان نمی باشد و شما ملزم به پرداخت هزینه هستید.

برای تحصیل پزشکی در کانادا نیاز به شرکت در ازمون ورودی است؟

بله، کشور کانادا برای متقاضیان رشته های پزشکی آزمون ورودی برگزار می کند.

آزمون mcat چیست؟

آزمون mcat آزمون استاندارد بین المللی مبتنی بر کامپیوتر است که کشور کانادا برگزار می کند.

مفاد آزمون mcat چیست؟

مفاد آزمون mcat شامل فیزیک، شیمی، بیولوژی، شیمی آلی، آزمایشگاه و زبان انگلیسی و غیره است.

آیا به دانشجویان پزشکی در کانادا اجازه کار داده می شود؟

بله، کشور کانادا به دانشجویان بین الملل پزشکی اجازه کار اعطا می کند.

دانشجویان پزشکی کانادا اجازه بردن همراه را دارند؟

بله، دانشجویان پزشکی کانادا می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت نمایند.

آزمون ورودی پزشکی کانادا سخت است؟

بله، آزمون mcat کانادا به نسبت آزمون سختی است.

برای تحصیل پزشکی در کانادا ارائه مدرک زبان الزامی است؟

بله، اکثر دانشگاه های پزشکی کانادا ارائه مدرک زبان بین المللی انگلیسی را الزامی کرده اند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در کانادا چیست؟

مدارکی که برای تحصیل پزشکی در کانادا نیاز دارید ارائه دهید، شامل مدارک تحصیلی و هویتی شما است.

تماس تلفنی « شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18 و پنج‌شنبه‌ها 9 الی 16 »

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه، پیشنهادات و انتقادات شما را از این طریق دریافت میکنیم.
ایمیل شما به عموم نمایش داده نمی شود!
آخرین خبرهای مهاجرت را از آوام بشنوید
جدیدترین و آخرین خبرهای
مهاجرت را دنبال کنید

هزینه تماس به آوام کاملا رایگان شد!

یا شرایطت رو بگو ما خودمون باهات تماس بگیریم!