دفتر تهران : بلوار میرداماد ، برج نادر ، طبقه ششم ، واحد چهارده
دفتر شیراز : رحمت آباد قصردشت، ساختمان خطاپوش، طبقه دوم

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

مهاجرت از طریق تحصیل به ترکیه

آنچه شما در این مقاله میخوانید:

ترکیه یکی از کشور های مناسب برای تحصیل ایرانیان است. دانشجویان ایرانی می توانند برای ادامه تحصیل و اقامت دائم به کشور ترکیه مهاجرت نمایند. مهاجرت به ترکیه برای تحصیل، می تواند سکوی پرتابی برای دانشجویان ایرانی باشد. تحصیل در ترکیه هزینه های بسیار پایینی دارد و شرایط مناسبی را برای دانشجویان فراهم کرده است. دانشجویان می توانند پس از اخذ ویزا تحصیلی ترکیه و مهاجرت به این کشور پس از گذشت ۱ ماه، اقامت ترکیه از طریق تحصیل را دریافت نمایند.

شرایط رفتن به ترکیه برای تحصیل، بسیار مناسب و به صرفه است؛ چرا که دانشجویان می توانند با هزینه های کمتر در دانشگاه های معتبر تحصیل نمایند. در کشور ترکیه ۱۶۶ دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که نزدیک به ۶۵ هزار دانشجو بین المللی در این دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند. کارشناسان موسسه آوام در این مقاله به تمامی سوالات شما در رابطه با شرایط تحصیل در ترکیه، چگونگی اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل، هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه و… پاسخ داده اند. چنانچه با مطالعه مقاله پاسخ سوال خود را دریافت نکردید می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و از مشاوره های تخصصی کارشناسان ما بهره مند شوید.

موسسه آوام یکی از موسسات معتبر در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت است که نسبت به رقبای خود، هزینه مناسب و معقولی را برای اخذ ویزا و اقامت دریافت می کند. همچنین این موسسه با چندین سال سابقه در عرصه مهاجرت و اقامت، تا پایان پروسه مهاجرتی و اخذ اقامت، همراه شما خواهد بود.

شرایط اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

یکی از شرایطی که شما باید قبل از اخذ ویزا تحصیلی ترکیه دارا باشید، دریافت پذیرش از دانشگاه ها و یا موسسات عالی این کشور می باشد. البته متقاضیان ساکن ایران می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی ترکیه تحصیل نمایند. شما می توانید به عنوان یک دانشجو و یا دانش آموز از مقطع ابتدایی تا دانشگاه را در کشور ترکیه تحصیل کنید. زبان رسمی کشور ترکیه استانبولی است و در تمامی مدارس این کشور دروس تحصیلی با این زبان آموزش داده می شود؛ البته دانشجویان خارجی می توانند در مدارس بین المللی به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. همچنین سیستم آموزشی در ترکیه مستقیما زیر نظر دولت است. شروع سال تحصیلی در ترکیه از اواسط سپتامبر یا اوایل اکتبر می باشد و تا ماه مه ادامه دارد.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل در مقطع پیش دبستانی تا سن ۶ سالگی به صورت اختیاری است. اما آموزش های ابتدایی آن به صورت اجباری می باشد و دانش آموزان باید ۵ سال در مقطع ابتدایی و ۳ سال در مقطع متوسطه تحصیل نمایند. پس از آن باید دوره ۴ ساله دبیرستان را پشت سر گذاشته تا بتوانند وارد دانشگاه شوند.

شرایط اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

به طور کلی مدارس ترکیه به ۴ دسته تقسیم می شود:

 1. مدارس ایرانی در ترکیه
 2. مدارس خصوصی در ترکیه
 3. مدارس بین المللی
 4. مدارس دولتی

آموزش در مدارس بین المللی ترکیه، به زبان انگلیسی است. همچنین این نوع مدارس در جهان مدرک معتبر تری نسبت به دیگر مدارس ترکیه دارند. این مدارس سالانه نزدیک به ۲۷ هزار دلار را به عنوان شهریه دریافت می کنند. آموزش در مدارس دولتی و خصوصی این کشور به زبان ترکی است. تحصیل در مدارس دولتی برای شهروندان ترکیه رایگان است. همچنین اتباعی که کارت اقامت بلند مدت در ترکیه را نیز دارا هستند، می توانند فرزندان خود را برای تحصیل رایگان به این مدارس بفرستند.

در مقاله اقامت ترکیه از طریق تحصیل باید بگوییم، تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه رایگان نیست؛ اما کیفیت آموزش بهتری هم نسبت به مدارس دولتی دارد. متقاضیان برای تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه باید سالانه مبلغ حداقل ۴۰۰۰ هزار دلار را به عنوان شهریه پرداخت نمایند. تحصیل در مدارس ایرانی هم مختص به افرادی است که به فکر برگشت به ایران هستند. مدرکی که دانش آموزان از این مدارس اخذ می کنند، مورد تایید وزارت علوم در کشور ایران است. هزینه تحصیل در مدارس ایرانی سالانه نزدیک به ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار می باشد. همچنین توجه داشته باشید که تعداد این مدارس در ترکیه بسیار محدود است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه به علت هزینه های پایینی که دارد، نظر متقاضیان زیادی را به خود جلب کرده است. اکثر دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مقطع پزشکی، کشور ترکیه را برای تحصیل انتخاب می کنند؛ چرا که هزینه های تحصیلی پایینی دارد. مقطع کارشناسی در ترکیه، حدود ۴ سال به طول می انجامد. البته متقاضیان قبل از ورود به این مقطع باید در آزمون ورودی شرکت کنند و با اخذ نمره قبولی در این آزمون می توانند پذیرش دانشگاه های ترکیه را اخذ نمایند. البته لازم به ذکر است که دانشگاه های خصوصی ترکیه اکثرا متقاضیان را بر اساس رزومه تحصیلی شان پذیرش می کنند و آزمون ورودی بیشتر برای دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، برای اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل، کار چندان سختی نیست. شما می توانید با اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه و ارائه مدارک زیر، در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نمایید. مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد عبارت است از:

 • تکمیل و ارائه فرم پذیرش
 • ارائه مدارک هویتی
 • ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • ارائه نمرات آزمون های GRE و GMAT
 • ارائه توصیه نامه
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس با نمره ۶ الی ۶.۵
 • ارائه رزومه تحصیلی

تحصیل در این مقطع با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت است؛ اما به طور کلی حداقل ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد. شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه با توجه به رشته متقاضی، متفاوت است. توجه داشته باشید که قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه، شرایط آن را مورد بررسی قرار دهید.

تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه

تحصیل در مقطع دکترا برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه، بسیار نظام مند است. شما با اخذ پذیرش از دانشگاه ها یا موسسات عالی می توانید در مقطع دکترا تحصیل نمایید. تحصیل در این مقطع نزدیک به ۴ تا ۵ سال به طول می انجامد. البته این مدت زمان به نوع رشته و دانشگاه متقاضی بستگی دارد. توجه داشته باشید که پذیرش در مقطع دکترا برای هر رشته شرایط متفاوتی دارد. همچنین برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا، حداقل باید مدرک آیلتس با نمره ۶ تا ۷.۵ را دارا باشید.

در مقاله اقامت ترکیه از طریق تحصیل باید بگوییم، برای پذیرش در مقطع دکترا، شما باید مراحلی را طی نمایید. در مرحله اول شما باید در یک آزمون مهارت شرکت کنید. در این آزمون مهارت های شما بررسی و ارزیابی می شود. همچنین پروپوزال دانشجو در این  مرحله مورد ارزیابی قرار می گیرد. توجه داشته باشید که تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه هر ۶ ماه یک بار توسط کمیته پیگیری، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه در تمامی مقاطع بسیار مناسب است. هزینه زندگی یک دانشجو در ترکیه ماهانه نزدیک به ۴۰۰ دلار است. این هزینه شامل خوراک، پوشاک، اقامت، سرگرمی و حمل و نقل می باشد. همچنین در هر ترم باید نزدیک به ۱۵۰ دلار را به هزینه های کتاب و هزینه های اداری دانشگاه اختصاص دهند. البته تمامی این ارقام به شیوه و سبک زندگی افراد بستگی دارد. برخی از این هزینه ها عبارت است از:

عنوان هزینه های زندگی در ترکیه
یک کیلو برنج حداقل ۶۱ لیر
آب و برق و گاز حداقل ۷۴ لیر
اجاره آپارتمان ۱ خوابه حداقل ۸۷۴ لیر
یک بطری آب حداقل ۳۴ لیر
دانشگاه های دولتی سالانه حداقل ۲۰۰ تا ۹۰۰ دلار
دانشگاه های خصوصی سالانه حداقل ۲۰ هزار دلار
هزینه تحصیل در ترکیه

لیست دانشگاه های برتر در ترکیه

 در مقاله اقامت ترکیه از طریق تحصیل، برای مهاجرت باید آگاهی مناسبی را از دانشگاه های برتر ترکیه دارا باشیم تا بتوانیم دانشگاه معتبر و خوبی را برای تحصیل انتخاب نماییم. این دانشگاه ها عبارت است از:

نام دانشگاه رتبه جهانی
دانشگاه سابانجی ۵۱۰
دانشگاه بغازیچی ۵۸۰
دانشگاه فنی استانبول ۷۰۰
دانشگاه کوچ ۴۴۸
دانشگاه قاضی ۱۰۰۰
دانشگاه استانبول ۸۰۰
دانشگاه بیلکنت ۴۵۶

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا تحصیلی ترکیه

دانشجویان برای اخذ ویزا و اقامت ترکیه از طریق تحصیل، باید مدارکی را به کمک وکیل خود جمع آوری نمایند و به سفارت ترکیه تحویل دهند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا تحصیلی ترکیه عبارت است از:

 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه اخذ ویزا
 • ارائه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه عکس
 • ارائه اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • ارائه بیمه در طی اقامت در ترکیه
 • ارائه پذیرش از دانشگاه ترکیه
 • ارائه بلیط های رفت  برگشت
 • ارائه مدرک سکونت در ترکیه

با ارائه مدارک ذکر شده به سفارت، پس از گذشت ۱۵ روز کاری ویزا تحصیلی شما آماده می شود.

موقعیت کاری پس از تحصیل

دانشجویانی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل می شوند، باید بدانند که با نرخ بالای بیکاری در ترکیه، فرصت های شغلی زیادی را پیش روی خود ندارند. همچنین حقوق و در آمد بالایی هم نخواهند داشت. دانشجویان پس از پایان تحصیلاتشان باید رزومه کاری تهیه کنند و به جستجو کار در اینترنت باشند. با پیدا کردن شرکت های مورد نظر باید رزومه خود را برای آنها ارسال کنند و پس از تایید رزومه به مصاحبه بروند. در صورت قبولی در مصاحبه می توانند در آن شرکت مشغول به کار شوند.

همچنین دانشجویانی که زبان انگلیسی و یا فرانسوی و… خوبی دارند می توانند در آموزشگاه های زبان، به صورت خصوصی تدریس زبان بدهند.

شما عزیزان می توانید برای آگاهی بیشتر از شرایط رفتن به ترکیه برای تحصیل و اقامت ترکیه از طریق تحصیل با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما در موسسه آوام گفتگو کنید.

آیا از طریق تحصیل در ترکیه می توان به این کشور مهاجرت کرد؟

بله، تحصیل در ترکیه یکی از روش های مهاجرت به ترکیه است.

از طریق تحصیل امکان اخذ اقامت دائم ترکیه است؟

تحصیل در ترکیه به صورت مستقیم منجر به اخذ اقامت دائم نمی شود. پس از فارغ التحصیلی می توان کار پیدا کرده و در این کشور ماند.

تحصیل در ترکیه محدودیت سنی دارد؟

خیر، به شما توصیه می کنیم بابت رقابت بسیار تحصیل در ترکیه شرایط سنی مناسبی داشته باشید.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای چه مقاطع تحصیلی است؟

تحصیل در ترکیه در تمامی مقاطع تحصیلی انجام می پذیرد.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه چه مقدار هزینه دارد؟

تحصیل در ترکیه بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شما دارد.

دانشگاه های ترکیه برای تحصیل مناسب است؟

بله، دانشگاه های ترکیه رتبه و رنکینگ خوبی دارند و در جهان به رسمیت شناخته شده است.

آیا دانشگاه های ترکیه تبادل دانشجو انجام می دهند؟

بله، دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های کشور های دیگر تبادل دانشجو انجام می دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به عموم نمایش داده نمی شود!
آخرین خبرهای مهاجرت را از آوام بشنوید
جدیدترین و آخرین خبرهای
مهاجرت را دنبال کنید